Публикатор

Szkolenia i bony szkoleniowe

Czym są szkolenia?

Szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy są rodzajem aktywizacji zawodowej finansowaną przez urzędy pracy, prowadzoną w formie kursu. Uczestnik szkolenia otrzymuje co miesiąc stypendium równe 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku. Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje zaświadczenie lub inny dokument wystawiony przez instytucję szkoleniową.

Kto może skorzystać ze szkolenia?

Skierowanie na szkolenie może dostać zarejestrowana w urzędzie pracy:
  • osoba bezrobotna,
  • osoba poszukująca pracy:
    • będąca w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, z winy pracodawcy,
    • pracująca u pracodawcy w stanie upadłości lub likwidacji,
    • otrzymująca świadczenia socjalne na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny,
    • uczestnicząca w indywidualnym programie integracji lub zajęciach Centrum Integracji Społecznej,
    • będąca żołnierzem rezerwy,
    • pobierająca rentę szkoleniową,
    • pobierająca świadczenie szkoleniowe wypłacane przez pracodawcę,
    • będąca domownikiem lub małżonkiem rolnika, szukającym pracy poza rolnictwem i podlegająca ubezpieczeniu społecznemu,
    • będąca cudzoziemcem, m.in. obywatelem państwa należącego do Unii Europejskiej lub państwa, które zawarło odpowiednie umowy ze Wspólnotą Europejską; uchodźcą; osoba posiadającą zezwolenie na pobyt stały, osiedlenie się,
  • pracująca w wieku 45 lat i powyżej.
Decyzję o skierowaniu na szkolenie podejmuje starosta (urząd pracy) w oparciu o ustalenia indywidualnego planu działania.

Jak długo może trwać szkolenie?

Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, ale gdy wymaga tego program – do 12 miesięcy. Szkolenie dla osób bez kwalifikacji zawodowych może trwać do 12 miesięcy, a gdy wymaga tego program – do 24 miesięcy.

Co to jest bon szkoleniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia?

Osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 30 roku życia  może otrzymać z urzędu pracy bon szkoleniowy, który gwarantuje jej skierowanie na wybrane szkolenie wraz z opłaceniem kosztów ponoszonych w związku z podjęciem szkolenia.

Wartość bonu szkoleniowego wynosi do 100% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu szkoleniowego.

Jakie są warunki przyznania bezrobotnemu bonu szkoleniowego?

Bon szkoleniowy jest przyznawany na wniosek bezrobotnego.

Przed decyzją o przyznaniu bonu młody bezrobotny musi znaleźć pracodawcę chętnego do zatrudnienia go po odbytym szkoleniu lub w inny sposób wykazać, że szkolenie zwiększy szansę na podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Przyznanie bonu musi być ujęte w indywidualnym planie działania dla bezrobotnego. Osoba, która otrzyma bon szkoleniowy musi w ustalonym terminie  dostarczyć do urzędu pracy bon wypełniony przez instytucję szkoleniową. Termin ważności bonu określa starosta. 

Jak wygląda bon szkoleniowy?

Każdy urząd pracy może zaprojektować własny bon szkoleniowy. Bon powinien jednak  zawierać m.in. informacje o urzędzie pracy i dane bezrobotnego, dane o instytucji szkoleniowej i zgłoszeniu się bezrobotnego na określony kurs, informacje o zakresie kosztów finansowanych w ramach bonu.

Jakie koszty finansuje bon szkoleniowy?

W ramach bonu szkoleniowego starosta finansuje koszty:
  1. jednego lub kilku szkoleń;
  2. badań lekarskich lub psychologicznych niezbędnych do podjęcia szkolenia i/lub pracy po szkoleniu;
  3. przejazdu na szkolenia  (ryczałt maksymalnie do 200 zł.);
  4. zakwaterowania, jeśli zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania (ryczałt maksymalnie do 1500 zł.).
Starosta finansuje koszty do wysokości określonej w bonie szkoleniowym, a bezrobotny pokrywa koszty przekraczające ten limit.

Bezrobotny, który wybierze sobie szkolenie z oferty rynkowej i uzasadni możliwość podjęcia pracy po tym szkoleniu, otrzymuje skierowanie na szkolenie, co oznacza także, że otrzyma  stypendium szkoleniowe w wysokości 120% zasiłku.

Jakie korzyści mogą przynieść pracodawcy bony szkoleniowe dla bezrobotnych?

Bezrobotny ubiegając się o realizację bonu szkoleniowego musi wykazać, że szkolenie zwiększy jego szanse na zatrudnienie, podjęcie innej pracy zarobkowej czy uruchomienie działalności gospodarczej. Najchętniej urzędy pracy uznają za uprawdopodobnienie zatrudnienia deklarację pracodawcy o zatrudnieniu bezrobotnego po ukończeniu szkolenia. Bezrobotny poszukując pracy będzie zatem informować pracodawców o możliwościach nabycia nowych/ specjalistycznych  umiejętności, a z drugiej strony będzie zainteresowany, aby pracodawca zadeklarował jego zatrudnienie po odbytym szkoleniu.

Pracodawca poszukujący kandydatów do pracy może uzgodnić z bezrobotnym posiadającym bon szkoleniowy szczegółowy zakres szkolenia, także podpowiedzieć gdzie można zdobyć pożądane kwalifikacje i po zrealizowanym szkoleniu pozyskać osobę dobrze przygotowaną do podjęcia pracy. 

Podstawa prawna


nnk.asset.publisher.info.header

Informacje szczegółowe urzędu

Szkolenia i bony szkoleniowe. Dodatkowa informacja PUP w Nysie.

 W przypadku pytań prosimy o kontakt

 
Pracownik Zakres zadań Numer telefonu Adres e-mail
Małgorzata Zyzak Specjalista ds. rozwoju zawodowego 774489922 malgorzata.zyzak@nysa.praca.gov.pl
Joanna Pawlikowska Specjalista ds. rozwoju zawodowego 774489922 j.pawlikowska@nysa.praca.gov.pl

 


Powiatowy Urząd Pracy w Nysie ogłasza nabór wniosków na szkolenia
w trybie indywidualnym dla osób bezrobotnych posiadających gwarancję zatrudnienia od przyszłego pracodawcy w ramach niżej wymienionych projektów:

  • " Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez zatrudnienia realizowana przez PUP w Nysie (II)" nr umowy FEOP.05.01-IP.02-0012/23, realizowanego przez Powiat Nyski/Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. Projekt dofinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus  w Działanie 5.1 Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez zatrudnienia realizowana przez PUP w ramach Osi priorytetowej 5 Fundusze Europejskie wspierające opolski rynek pracy i edukację FEO 2021-2027
  • Fundusz Pracy
Głównym celem szkoleń osób bezrobotnych jest podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych zwiększających szansę na podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, w szczególności w przypadku:
  • braku kwalifikacji zawodowych;
  • konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji;
  • utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie;
  • braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.
Koszt szkolenia nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia. Przez koszt szkolenia rozumie się:
  • uprzednio uzgodnioną należność przysługującą instytucji szkoleniowej;
  • koszt ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w przypadku osób nieposiadających prawa do stypendium;
  • koszty badań lekarskich i psychologicznych;
  • koszty przejazdu, a w przypadku gdy szkolenie odbywa się w miejscowości innej niż miejsce zamieszkania, także koszty zakwaterowania i wyżywienia;
  • koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu.
W przypadku zawodów wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych, skierowanie jest poprzedzone określeniem przez doradcę zawodowego powiatowego urzędu pracy predyspozycji do wykonywania zawodu, który ma być uzyskany w wyniku szkolenia. W uzasadnionych przypadkach szkolenie może być poprzedzone skierowaniem na badania lekarskie lub psychologiczne.
 
PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ DO UDZIAŁU W SZKOLENIACH INDYWIDUALNYCH ODBYWA SIĘ OD 13.01.2025 R. I BĘDZIE TRWAĆ DO WYCZERPANIA ŚRODKÓW
Uwaga:
  • wyłączone z finansowania są kursy z zakresu nauki języków obcych. Finansowanie szkoleń z zakresu prawa jazdy (kat.C, kat.D) możliwe jest wyłącznie w ramach umów trójstronnych.
  • w 2025 roku,  Powiatowy Urząd Pracy w Nysie nie będzie udzielał bonów szkoleniowych.
Załączniki do pobrania:

nnk.asset.publisher.attachments

Oświadczenie o użyczeniu
Oświadczenie o użyczeniu.doc 26 KB
REGULAMIN SZKOLEŃ 2025
REGULAMIN SZKOLEŃ 2025.pdf 530 KB
wniosek o refundację kosztów przejazdu na szkolenie_2025
wniosek o refundację kosztów przejazdu na szkolenie_2025.doc 103 KB
Wniosek o szkolenie indywidualne 2025
Wniosek o szkolenie indywidualne 2025.docx 83 KB
Załącznik nr 1-oświadczenie pracodawcy
Załącznik nr 1-oświadczenie pracodawcy.doc 296 KB
Załącznik nr 2-oświadczenie działalność
Załącznik nr 2-oświadczenie działalność.doc 301 KB
Oświadczenie o dowożeniu
Oświadczenie o dowożeniu.doc 27 KB

Menu Display