Powiatowy Urząd Pracy w Nysie ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
UWAGA! Limit środków z rezerwy, którymi dysponuje PUP Nysa wynosi 248 478,00 zł. Przyjmowanie wniosków będzie prowadzone w dniu 18 sierpnia 2025 roku w godzinach pracy urzędu. Wnioski należy składać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie przy ul. Słowiańskiej 19, 48-300 Nysa, lub przesłać pod wskazany adres za pośrednictwem operatora pocztowego (liczy się data wpływu wniosku do urzędu) lub elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. wraz z kompletem wymaganych dokumentów do godz. 15:00 w dniu 18 sierpnia 2025r.
Za datę złożenia wniosku uznaje się datę wpływu wniosku do Urzędu.
Pracodawca ubiegający się w 2025 r. o przyznanie środków rezerwy KFS na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców musi spełnić przynajmniej jeden z poniższych priorytetów Rady Rynku Pracy.
Priorytety Rady Rynku Pracy dotyczące wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku:
10) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 50 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z wybranej formy kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
11) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Wnioskodawca składający wniosek o środki powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności bądź oświadczenia o posiadaniu takiego orzeczenia.
12) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie mają świadectwa dojrzałości, w tym nie ukończyły szkoły na jakimkolwiek poziomie. Jedynym wymogiem jest aby wnioskodawca wskazał we wniosku, że pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu (np. oświadczenie). Obszar czy branża do której należy wnioskodawca a także temat szkolenia nie jest istotny.
13) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa na podstawie Strategii Rynku Pracy Obszaru Funkcjonalnego Partnerstwo Nyskie 2020:
- Turystyka ( działy PKD: 55 zakwaterowanie, 56 gastronomia, 79 działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią zawiązane)
- Usługi leczniczo-opiekuńcze ( sekcja Q opieka zdrowotna i pomoc społeczna)
- Przemysł drzewny i leśnictwo (działy PKD: 02 leśnictwo i pozyskiwanie drewna, 16 produkcja wyrobów z drewna i korka, 31 produkcja mebli)
- Przemysł wydobywczy ( Sekcja B górnictwo i wydobywanie)
- Przemysł rolno-spożywczy ( działy PKD: 01 uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową, 10 produkcja artykułów spożywczych, 11 Produkcja napojów, 12 produkcja wyrobów tytoniowych)
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na dzień 1 stycznia 2025 roku) odpowiedniego kodu PKD – określonego przez urząd pracy oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na sfinansowanie:
- kursów i studiów podyplomowych realizowanych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminów umożliwiających uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badań lekarskich i psychologicznych wymaganych do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
UWAGA !
- W ramach środków z KFS nie można ubiegać się o sfinansowanie kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia związanych z kursem, studiami podyplomowymi lub egzaminem.
- Wnioski powinny być złożone minimum 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia kształcenia ustawicznego.
- Ustala się limit kosztów kształcenia ustawicznego na osobę do wysokości 10.000,00 zł.
- Pracodawca może złożyć tylko dwa wnioski na szkolenie ustawiczne (jeden temat szkolenia to – jeden wniosek).
Przy rozpatrywaniu wniosków PUP Nysa uwzględnia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów-posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS.
Z uwagi na czas rozpatrywania wniosków oraz konieczność zawarcia umów przed terminem rozpoczęcia kształcenia, Pracodawca powinien planować rozpoczęcie kształcenia nie wcześniej niż 01 października 2025 roku.
PRACODAWCO – przed wypełnieniem „Wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie lub współfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców” zapoznaj się z Regulaminem oraz pozostałą dokumentacją.
Dodatkowych informacji mogą Państwo uzyskać pod numerem telefonu 77 448 99 22